Zinkovanie materiálu

Povrchová úprava kovov zinkovaním v poloautomatizovanej linke v slabokyslých kúpeľoch.

- zinkovanie kusového materiálu na závesoch s chromátovaním /modrý a žltý/ s následnou pasiváciou max. rozmery materiálu: 1700 x 1100 x 600 mm / d x v x š /.

- zinkovanie spojovacieho a drobného materiálu v bubnoch s chromátovaním/modrý a žltý/ s následnou pasiváciou kapacita bubna cca 80 kg.

Povrchovou úpravou má materiál zvýšenú odolnosť voči korózii.Hrúbka vrstvy Zn sa nanáša od 5 – 20 mikrónov /aj viac/, podľa požiadaviek zákazníka.


Hľadáte zákazníkov?

Hľadáte zákazníkov?

Zaregistrujte sa teraz a získajte 3 + 1 mesiac zadarmo.

 • Žiarové zinkovanie

  Kompletné služby a výroba v oblasti žiarového zinkovania. Budovy a konštrukcie, vybavenie ulíc, technikcé príslušenstvo, poľnohospodárstvo a záhradníctvo, doprava, spojovací materiál, priemyselné príslušenstvo.

 • ZINGA - studené zinkovanie

  1-komponentná farba s obsahom zinkového prachu čistoty 99,995%. Vysoko efektívna antikorózna ochrana všetkých železných kovov tzv. studenou galvanizáciou/katodická ochrana/ proti poveternostným vplyvom. Zaschnutý náter obsahuje cca 96% zinku. Nanáša sa na čistý zdrsnený alebo opieskovaný povrch taktiež na stabilné mierne skorodované časti. Slúži aj na opravu a údržbu povrchov ošetrených zinkom alebo žiarovým zinkom. Dodávame i v spreji 500 ml. Dlhodobá ochrana kovových povrchov. Vzhľad kovovo-sivý. Riedidlo Zingasolv.

 • Žiarové zinkovanie

  Žiarové zinkovanie predstavuje moderný trend v oblasti povrchovej úpravy oceľových konštrukcií. K jeho výhodám patrí predovšetkým dlhá životnosť, vytvorenie rovnomerného a kvalitného povlaku, a to aj na vnútorných a ťažko dostupných plochách, dobrá odolnosť voči mechanickým vplyvom, možnosť využitia ďalších náterových hmôt, ale aj ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Žiarovým zinkovaním sa na povrchu materiálu vytvorí intermetalická fáza železa a zinku, vysoko odolná voči oteru. Hrúbka tejto vrstvy sa pohybuje v rozpätí 50 – 190 mikrónov, a to v závislosti od chemického zloženia a typu materiálu a taktiež od dĺžky ponoru.

 • Zinkovanie

  Povlak zinku slúži ako protikorózna ochrana oceľových súčiastok. Korózna odolnosť je závislá od hrúbky povlaku, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 5 – 25 µm. Zvyšuje sa pasiváciou zinkovej vrstvy tzv. chromatovaním. Druhy pasivácie: modrý chromat, žltý chromat, žltý chromat bez Cr-VI , spĺňajúci podmienky smernice európskeho parlamentu č. 2000/96/ES (RoHS).

 • Povrchová úprava kovov, zinkovanie, eloxovanie, fosfát, cín, chromátovanie hliníka

  zinkovanie, elox, cín, fosfát, chromátovanie hliníka, morenie

 • Zinkovanie

  Zinkovanie

  Antikorózna úprava kovov - Pieskovanie, nátery, metalizácia. Dlhodobá ochrana proti korózii až desiatky rokov. Antikorózne ochranné povlaky vytvorené žiarovým nástrekom neželezných kovov, alebo ich zliatin na oceľové alebo železné podklady sú vynikajúcou dlhodobou protikoróznou ochranou do silne agresívných prostredí. Princípom žiarového striekania je nanášanie roztaveného média,na otryskaný povrch. Používané zliatiny sú napr. Al, Zn, ZnAl, Cu, bronz, mosadz atď. vo forme drôtu.

 • Žiarové zinkovanie

  Žiarové zinkovanie

  poveternostnými a koróznymi vplyvmi. Je to nanášanie ochranného zinkového povlaku ponorením do taveniny zinku podľa STN 038558 resp. DIN EN ISO 1461. Ochrana zinkovou vrstvou dáva za predpokladu vylúčenia mechanického poškodenia priemernú záruku odolnosti voči poveternostným vplyvom až 20 rokov. Maximálne rozmery výrobku na pozinkovanie sú : š x v x d = 1000 x 1800 x 8600 mm.

 • Zinkovanie zliatinové

  Zinkovanie zliatinové

  Zliatinové povlaky zinku sú povlaky s prísadou ďalšieho kovu pre dosiahnutie definovaného vzhľadu, vyššej koróznej odolnosti, tvrdosti , pevnosti a odolnosti proti opotrebeniu. Dopyt po zliatine Zn-Ni zaznamenáva v posledných rokoch silný nárast, za ktorým stoja požiadavky výrobcov automobilov na vyššiu koróznu odolnosť. Zvýšené nároky na koróznu odolnosť sú typické pre súčiastky a prvky vystavené teplotnému namáhaniu a teplotným zmenám. Predovšetkým ide o súčiastky a prvky umiestnené pod kapotou , kde tradičné zinkovanie s pasiváciou nemôže vyhovieť požiadavkam na koróznu odolnosť. Problém Zn povlakov je aj tvorba objemnej bielej korózie,...

 • Galvanické zinkovanie

  Galvanické zinkovanie

  Elektrolytické vylučovanie zinku má využitie najmä pri ochrane ocele a liatiny pred atmosferickou koróziou. Zinkové povlaky odolávajú bežným vonkajším atmosféram, ktoré sú znečistené oxidom siričitým. Korózna odolnosť zinkových povlakov sa podstatne zvyšuje chromátovaním , čím sa nielenže zlepšuje vzhľad povlaku, ale sa aj oddaľuje vznik prvých koróznych splodín zinku. Galvanické zinkovanie je v našej firme realizované na automatizovanej linke L I s rozmerom vaní je 1300mm x 1000mm x 280mm : - hromadnou technológiou v pokovovacích bubnoch - závesovou technológiou Na zinkový povlak je možné vylučovať transparentné chromátové povla...

 • Žiarové zinkovanie

  Žiarové zinkovanie

  Predstavuje moderný spôsob protikoróznej ochrany železa a ocele, ktorý Vám ponúkame v rámci služby zákazkového žiarového zinkovania Vašich železných a oceľových prvkov. Vysoká životnosť a nízke náklady robia zo žiarového zinkovania najhospodárnejší spôsob ochrany ocele pred koróziou. Zinkovanie znižuje spotrebu energie a zlepšuje životné prostredie. Technické údaje: - zinkovanie výrobkov do hmotnosti 3,2 t - rozmery keramickej pece: d 7m x š 1,2 m x v 1,2 m - zinkovanie v 2 peciach odlišných rozmerov: a) suchým spôsobom - výrobok sa ponorí do tavidla, suší sa pri 130°C a ponára sa do zinku b) mokrým spôsobom - ponor cez roztave...

 • Výroba kovových výrobkov, žiarové zinkovanie, strojárske služby

  Výroba kovových výrobkov, žiarové zinkovanie, strojárske služby

  - služby v oblasti strojárstva (zváranie, ohýbanie, strihanie plechu, lisovanie, atď.) - zámočnícke práce a práce na CNC-ohýbačke, CNC-ohraňovacom lise a CNC-vysekávacom lise - žiarové zinkovanie, práškové farbenie - výrobu plechových výrobkov pre záhradu, dom, dekoráciu (vedrá, kanvy, vázy, hrnce, atď.) žiarovo pozinkované a/alebo práškovo farbené - výrobu pilotovacích kolíkov pre záhradné stavby, ľahšie konštrukcie (altánky, prístrešky, atď.) - výrobu lapačov nečistôt pre podzemné stavby - výrobu konštrukcií z rúrok - ohradových systémov (napr. pre dobytok v poľnohospodárstve)

 • Zinkovanie

  Zinkovanie

  Dodá Vašim výrobkům a součástkám atraktivní vzhled a ještě je dobře ochrání proti korozi.. * Vlastnosti povlaku: - dobrá korozní odolnost po následném chromátování - atraktivní vzhled (barva modrá, žlutá a černá) * Tloušťka vrstvy: - obvykle 12 +/-3 µm * Základní materiál: - ocel, litina, měď, mosaz * Použití: - všude, kde se vyžaduje dobrá korozní odolnost a vzhled

 • Zinkovanie

  Zinkovanie

  technológia závesového a bubnového zinkovania - typy zinkovania: modrý (biely), žltý, čierny, olivový chromát - hrúbka povrchovej vrstvy: 5 - 20 ?m. - vystavenie atestu ku každej výrobnej dávke -testy v soľnej komore, možnosť rezov materiálom

 • Ponúkame zínkovanie

  Ponúkame zínkovanie

  I. POPIS Elektrolyticky vylúčené povlaky zinku sú určené k ochrane železa a oceli proti korózii v rôznych poveternostných podmienkach. II. PREVÁDZKOVÉ PODMIENKY, TECHNICKÝ ŽIVOT A KLASIFIKAČNÉ ČÍSLO Požadovaná hrúbka zinku závisí na náročných prevádzkových podmienkach a na požadovanej dĺžke života povlaku, napr. FeZn 5 sa doporučuje na suché vnútorné povlaky. Čím vyššia náročnosť, tým sa musí predpísať väčšia hrúbka zinku. Klasifikačné číslo povlaku: a) elektrolyticky vylučovaný povlak b) EN 12329 - označenie normy c) Fe - chem. značka základného kovu d) Zn - chem. značka zinku e) 12 - hrúbka zinkového povl...

 • Plameňové zinkovanie

  Plameňové zinkovanie

  Plameňové zinkovanie – moderná technológia, ktorá sa používa vo svete hlavne pri nadrozmerných konštrukciách. Ako predúpravu treba použiť pieskovanie, čo sa síce odzrkadlí v cene, ale aplikáciou práškovej farby získame najkvalitnejšiu povrchovú úpravu celosvetového trendu so zárukou 10 rokov a životnosťou min. 30 rokov.

 • Zinkovanie - závesné, hromadné

  Zinkovanie - závesné, hromadné

  Súhrnné informácie o službe: - Elektrochemicky vylučovaný pololesklý až lesklý zinkový povlak. Následné chromátovanie (bezfarebné a žlté-dúhové) zvyšuje koróznu odolnosť pozinkovaných súčiastok. Využitie: - Okrem klasickej oblasti použitia zinkových povlakov ako ochranných s koróznou odolnosťou, je využitelnosť aj v oblasti s dekoratívnym účinkom. Ozdobno-ochranné zinkové povlaky ocelí a niektorých zliatin. Kvalita: - Pololesklé až lesklé povlaky odolné proti atmosferickej korózii s vysokým dekoratívnym účinkom. Hromadné zinkovanie v bubnoch.

 • Technické podmienky pre žiarové zinkovanie

  Technické podmienky pre žiarové zinkovanie

  Žiarové zinkovanie je nanášanie ochranného zinkovaného povlaku ponorením predmetu do taveného zinku. Žiarový zinkový povlak je progresívny spôsob a technicky dokonalé riešenie protikoróznej ochrany ocele. Zinkovaniu predchádza chemická úprava. Výrobky pred zinkovaním musia splnat technické požiadavky. Zinkovanie sa prevádza podla normy DIN EN ISO 1461 bez obrobky materiálu. Zinkovať možno neukľudnenú oceľ tr.10 a 11 , pri ukľudnenej oceli tr. 11 dochádza k nadmernému náberu zinku. Diely na zinkovanie môžu mať maximálne rozmery 6800x1400x2300mm, výrobky presahujúce tieto rozmery (max. o 400mm) je nutné konzultovať. Maximálna hmotnosť jedného dielca...

 • Žiarové zinkovanie

  Žiarové zinkovanie

  * Čo je vlastne žiarové zinkovanie a aké má výhody? Prvý patent na žiarové zinkovanie bol zaregistrovaný vo Francúzsku 10. mája 1837. Žiarový zinkový povlak je progresívny spôsob ochrany oceľových výrobkov a konštrukcií namáčaním v roztavenom zinku pri teplote 450 – 460 0C, so zaručenou životnosťou až 35 rokov. * Jeho prednosti sú predovšetkým: Nízka cena a takmer žiadne udržiavacie náklady už spomínaná dlhá životnosť zinkového povlaku, ktorá je často dlhšia ako životnosť samotného výrobku realizácia v stabilnom zariadení definovaným spôsobom znižuje, alebo takmer vylučuje vznik vád a porúch na ostrých hranách, alebo v ro...

 • Metalizácia, šopovanie, zinkovanie

  Špičková technológia na antikoróznu ochranu kovov. Realizuje sa na otryskaný povrch metalizačnou pištolou, kyslíkovo - acetylénovým plameňom v kombinácii zo stlačeným vzduchom v hrúbkach od 50 – 350 mikrónov. Používané kovy a zliatiny ako sú napr. zinok, hliník, Zinakor 850, bronz, nerez, a iné kovy. Výhodou žiarových nástrekov je, že sa aplikujú ručne a preto oceľové konštrukcie, nie sú rozmerovo limitované a aplikácia sa može vykonávať v teréne na mostoch, alebo vodných dielach. Metalizácia sa často používa v kombináciach s náterovými systémami , čo povlak chráni pred chemickými vplyvmi a tým je antikorózna ochrana zabezpečená až ...

 • Galvanické zinkovanie

  Sploločnosť ponúka služby v oblasti galvanického zinkovania produktov.

 • Galvanické zinkovanie

  Firma WANZL spol. s r.o. provozuje automatickou, průběžnou zinkovací linku pro závěsové zinkování v kyselé zinkovací lázni. Zinkované díly jsou následně upravovány modrou tenkostěnnou pasivací. Rozměry: Maximální rozměr součásti v závěsové lince (galvanické okno): délka - 4500 mm (úhlopříčně až 4800mm) výška - 1700 mm šířka - 800 mm Maximální celková hmotnost dílů na tyči - 400 kg, hmotnost jednoho dílu maximálně 75 kg. Výkon linky: Linka je provozována v třísměnném provozu. Průměrný výkon linky je 120 m2 pokovené plochy za hodinu. Technologie: Chemické odmaštění, chemické odmaštění s podporou prou...

 • Galvanické zinkovanie

  Vrstva zinku vytvorená touto technológiou tvorí ideálnu ochranu oceľových dielcov s nižšou odolnosťou proti korózii ale s vyššou dekoratívnou hodnotou.

 • Žiarové zinkovanie

  Žiarové zinkovanie je nanášanie ochranného zinkovaného povlaku ponorením predmetu do roztaveného zinku. Žiarový zinkový povlak je progresívny spôsob a technicky dokonalé riešenie protikoróznej ochrany ocele. Zinkovaniu predchádza chemická úprava. Výrobky pred zinkovaním musia spĺňať technické požiadavky. Zinkuje sa podľa normy DIN EN ISO 1461 bez opracovania materiálu. Zinkovať možno oceľ triedy S235 JR (11373), S355 J2 (11523) a oceľ triedy C35 (12040), C45 (12050). Výhody žiarového zinkovania 11 argumentov pre zinkovanie 1. dlhodobá životnosť 2. spoľahlivosť 3. odolnosť 4. priaznivá cena 5. bez dodatočného ošetrovania 6. optimálna...

 • Plameňové zinkovanie

  Plameňové zinkovanie – moderná technológia, ktorá sa používa vo svete hlavne pri nadrozmerných konštrukciách. Ako predúpravu treba použiť pieskovanie, čo sa síce odzrkadlí v cene, ale aplikáciou práškovej farby získame najkvalitnejšiu povrchovú úpravu celosvetového trendu so zárukou 10 rokov a životnosťou min. 30 rokov.

 • Hromadné zinkovanie

  - rozmery spojovacieho materiálu pre hromadné zinkovanie sú: ? 5 ÷ 24 mm Podľa požiadavky môže byť farba úpravy chromátovania: - zlatá - zelená - modrá - čierna - prípadne ďalšia ochrana v špeciálnych pasivačných roztokoch

 • Závesné zinkovanie

  - maximálne rozmery súčiastky pre záves sú: 1000 x 1200 x 300 mm

 • Žiarové zinkovanie

  Žiarový zinkový povlak je moderný spôsob a technicky dokonale riešenie ochrany železa a ocele. Zinkový povlak využíva niektoré výnimočné vlastnosti zinku a ocele a zabezpečí, že váš oceľový výrobok nebude korodovať. Povlak žiarového zinku (žiarové zinkovanie) sa vytvára pri ponorení oceľového výrobku do roztaveného zinku (cca 450 °C). Zinkový povlak pokrýva všetky povrchy oceľového výrobku – vonkajšie a vnútorné plochy dutých, resp. profilových častí. Iba rovnaká hrúbka povlaku zinku vo vnútri aj na povrchu výrobku zabezpečí rovnako dlhá životnosť výrobku. Žiarový zinok je výnimočný povlak, ktorý zlepšuje mechanické vla...

 • Zinkovanie

  Elektrolytické zinkovanie podľa normy EN 123 29 v alkalických kúpeloch z výborným rozložením hrúbky vrstvy, s následnou pasiváciou na báze zlúčenín 3 mocného chrómu vo farebnom vyhotovení:transparentný, modrý, irizujúci, žltý. Závesové rozmery: 2700 x 1000 x 400 Bubnové: minimálne 50 kusov.

 • Žiarové zinkovanie

  Velmi dlouhá životnost povlaku – v našich klimatických podmínkách činí úbytek zinkové vrstva 0,002 mm za rok (úbytky zinkové vrstva v závislosti na korozním prostředí jsou uvedeny v ČSN EN ISO 14713). Zinkový povlak koroduje od povrchu směrem k oceli, nedochází ke korozi mezi zinkovým povlakem a ocelí, neboť při procesu pozinkování se nejdříve vytvoří mezivrstva slitiny železa a zinku a následně vrstva čistého zinku. Výborná odolnost proti mechanickému poškození oproti nátěrům - Zinkový povlak katodicky chrání ocel i v případě menšího poškození povlaku - Žárové pozinkování nemění vlastnosti oceli - Nízké náklady – p...

 • Výroba kovových výrobkov, žiarové zinkovanie, strojárske služby

  KOVOTVAR v. d. ponúka: - výrobu kovových výrobkov pre dom, záhradu a dekoráciu (vedrá, kanvy, vázy, kvetináče, drôtené výrobky, atď.) - výrobu pilotovacích kolíkov pre ľahké stavebné konštrukcie (altánky, prístrešky, atď.) - výrobu lapačov nečistôt pre podzemné stavby - výrobu ohradových sytémov pre dobytok v poľnohospodárstve - žiarové zinkovanie, práškové farbenie - služby v strojárstve (zváranie, ohýbanie, CNC strihanie plechu, lisovanie, atď.) - predaj automobilov značky Škoda, servisné a opravárenské služby, predaj náhradných dielov a originál príslušenstva, odťahová služba, emisné skúšky

 • Výroba kovových výrobkov, žiarové zinkovanie, strojárske služby

  KOVOTVAR v. d. Kúty ponúka: - výrobu plechových výrobkov pre záhradu, dom, dekoráciu (vedrá, kanvy, vázy, hrnce, atď.) žiarovo pozinkované a/alebo práškovo farbené - výrobu pilotovacích kolíkov pre záhradné stavby, ľahšie konštrukcie (altány, prístrešky, atď.) - výrobu lapačov nečistôt pre podzemné stavby - výrobu ohradových systémov pre dobytok v poľnohospodárstve - žiarové zinkovanie, práškové farbenie - služby v oblasti strojárstva (zváranie, ohýbanie, CNC strihanie plechu, lisovanie, atď.) - predaj osobných vozidiel zn. Škoda, servisné a oprávarenské služby, predaj náhradných dielov, odťahovú službu

Realizujete hrubé stavby?

Realizujete hrubé stavby?

Zaregistrujte sa teraz a získajte 3 + 1 mesiac zadarmo.


X
X

Prihlásenie

Prihlasovcie meno: 
Prihlasovcie heslo: 
Zabudli ste heslo?

Nemáte prihlasovacie údaje?

Zaregistrujte sa už dnes a ihneď môžete reagovať na aktuálne zákazky.
X

Nájdi požadovaný tovar alebo službu za tú najlepšiu cenu

Je to rýchle, nezáväzné a bezplatné.
Máte možnosť ušetriť v priemere do 25%.
Napíšte čo požadujete a venujte sa svojej práci, rodine, relaxu.
Spätnú odpoveď priamo od dodávateľov obdržíte e-mailom alebo telefonicky.

Uveďte prosím o čo máte záujem:
Vaše meno: 
Váš telefón: 
Váš e-mail: 
Vaša lokalita: 
Príloha: 

Kontaktné údaje nie sú využívané na marketingové účely a slúžia len na komunikáciu ohľadne Vašej požiadavky. Prevádzkovateľ neoveruje aktuálnosť publikovaných informácií a/alebo grafických ukážok pri ponukách. Vašu požiadavku spracujeme, s možnosťou bezplatného a nezáväzného vyhľadania vhodného dodávateľa.
Vašu požiadavku môžete adresovať aj priamo najdi@poziadavka.sk
X

Predaj produktov a ponúkanie služieb zákazníkomPre zverejnenie Vašich ponúk, ktoré budú prezentované zákazníkom je potrebné aktivovať služby aktívneho predaja.X

Uverejniť ponuku na tovar, prácu, služby, výrobu, stroje, ....

Chcete niečo predať, alebo ponúknuť služby? Pridajte ponuku na Váš tovar, služby, dopravu, výrobu...

Názov Vašej ponuky:
Text Vašej ponuky:
Fotografie:
vybrať
Sekcia:
Vaše meno: 
Váš telefón: 
Váš e-mail: 
Súhlasím s obchodnými podmienkami
Súhlasím so spracovaním osobných údajov

Ušetrite vhodným výberom dodávateľa

Nájdite si správneho dodávateľa produktov, materiálu, služieb, ktoré potrebujete. Služba je pre vás bezplata a nezáväzná. Nájsť dodávateľa >>>

Získajte nových zákazníkov

Služby určené pre živnostníkov, malé aj veľké spoločnosti. Podporíme predaj vašich produktov alebo služieb a nasmerujeme k vám zákazníkov. Začať >>>

Obchodný portál www.poziadavka.sk

Už od roku 2004 vyhľadávame pre našich partnerov nové obchodné príležitosti,
- podporujeme predaj kvalitných produktov a služieb,
- prezentujeme malé aj veľké spoločnosti a neustále k nim smeruje zákazníkov,
- každý dodávateľ má rovnakú východiskovú pozíciu pre získanie zákazníka,
- nikdy si neúčtujeme províziu za sprostredkovanie a nezasahujeme do obchodných jednaní.

Technické otázky na správcu obchodného portálu: info@poziadavka.sk, +421 903 736 366, +421 908 150 555Rýchla navigácia:Publikovanie alebo šírenie akéhokoľvek materiálu serveru bez predchádzajúceho písomného súhlasu je zakázané. Prevádzkovateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za publikované inzeráty a grafické ukážky. www.poziadavka.sk: Zinkovanie materiálu 2004 - 2022 © Požiadavka.sk @ REMOS spol. s r.o.
Nastavenie súborov cookies

Na fungovanie našej webovej stránky používame nevyhnutné cookies (essential cookies) umožňujúce realizovať základné funkcionality webovej stránky. Tieto cookies môžete zakázať zmenou nastavení Vášho internetového prehliadača, čo však môže ovplyvniť fungovanie webovej stránky. Pre analýzu návštevnosti a zlepšenie fungovania našej webovej stránky by sme tiež radi využívali dobrovoľné cookies (non-essential). Pre ich povolenie, prosím, odkliknite súhlas. Podrobnejšie informácie o cookies, ktoré používame, nájdete v časti Zásady používania súborov cookie

Nevyhnutné cookies - vždy zapnuté

Technické súbory cookies sú nevyhnutné pre správne fungovanie našej webovej stránky. Tieto sa využívajú na uchovávanie Vašich produktov v košíku. Pre využívanie technických cookies nepožadujeme Váš súhlas, ale spracúvame ich na základe nášho oprávneného záujmu. Váš prehliadač môžete nastaviť tak, aby blokoval alebo Vás upozorňoval na takéto súbory. V takom prípade však nemusia niektoré časti našej webovej stránky správne fungovať.

Analytické cookies

Analytické cookies nám umožňujú meranie výkonu našej webovej stránky a našich reklamných kampaní. Pomocou nich určuje počet návštev. Dáta získané pomocou týchto cookies spracúvanie bez použitia identifikátorov, ktoré ukazujú na konkrétneho užívateľa webovej stránky.